ఆధార్ వెనక సి.ఐ.ఎ -కత్తిరింపు


భారత పాలకులకు తమ దేశ ప్రజల హక్కులను కాపాడడంలో ఎంతటి నిబద్ధత ఉన్నదో పట్టిచ్చే విషయం ఇది. ఇప్పటికే ఉన్న సవాలక్ష కార్డులకు తోడు సమగ్ర, సమీకృత కార్డు అంటూ ‘ఆధార్ కార్డు’ మన నెత్తిన రుద్దుతున్నారు. ఈ కార్డును తప్పనిసరి చేయడం ప్రజల ప్రాధమిక హక్కులకు విరుద్ధం అని సుప్రీం కోర్టు స్పష్టం చేసింది. ఆంధ్ర ప్రదేశ్ హై కోర్టు కూడా గ్యాస్ సిలిండర్ పొందడానికి ఆధార్ కార్డు తప్పనిసరి చేయరాదని కొద్ది రోజుల క్రితమే ప్రభుత్వాన్ని ఆదేశించింది. కానీ ప్రభుత్వాలు, కంపెనీలు మాత్రం ఇవేవీ వినిపించుకునే స్ధితిలో లేరు.

ఆధార్ కార్డు వెనక అమెరికా గూఢచార సంస్ధ సి.ఐ.ఎ ఉన్న సంగతి పత్రికలు తాజాగా బయటపెట్టడం ఒక సంచలనం. నిజానికి ఇది దేశంలో పార్టీలు, ప్రజల కోసం పని చేస్తున్నామని చెప్పుకునే సంస్ధలు గగ్గోలు పెట్టి ప్రభుత్వాన్ని నిలదీయాల్సిన వార్త. కానీ విచిత్రంగా పత్రికలు గానీ, ఛానెళ్లు గానీ పెద్దగా పట్టించుకున్నట్లు లేదు. తెలుగులో ఆంధ్ర జ్యోతి పత్రిక ఈ అంశంపై డిసెంబర్ 4 తేదీన సంపాదకీయం రాయడం అభినందనీయం. సదరు సంపాదకీయం కత్తిరింపు కింద బొమ్మ రూపంలో ఇస్తున్నాను. బొమ్మపై క్లిక్ చేస్తే పెద్ద సైజులో చూడొచ్చు.

ఆంగ్ల పత్రికల్లో ఎకనమిక్ టైమ్స్ పత్రిక కూడా ఈ విషయంపై వివరాలు ఇచ్చింది. మిత్రుడు శ్రీరామ్ గారు ఈ వార్త లింక్ ను ఈ బ్లాగ్ లో పోస్ట్ చేశారు. తనకు కృతజ్ఞతలు చెబుతూ ఆ లింక్ కూడా కింద ఇస్తున్నాను.

MongoDB startup hired by Aadhar got funds from CIA VC arm

ఎడ్వర్డ్ స్నోడెన్ పుణ్యమాని ప్రపంచ దేశాల ప్రజలపై ఇంటర్నెట్ ద్వారా అమెరికా గూఢచార సంస్ధలు ఏ విధంగా గూఢచర్యం నిర్వహిస్తున్నదీ వెలుగులోకి వచ్చింది. ఆ గూడచార సంస్ధల్లో ఒకటైన సి.ఐ.ఏ నిర్వహించే కంపెనీకే దేశ ప్రజల సమస్త వివరాలను బంగారు పళ్ళెంలో పెట్టి ఇవ్వడం చాలా దారుణం. జ్యోతి సంపాదకులు చెప్పినట్లు దేశ ప్రజల వివరాలు దేశ నిధి. దీనిని విదేశీ కంపెనీల చేతుల్లో పెట్టడం పరమ బాధ్యతారాహిత్యం. చెప్పకుండానే డేటా చౌర్యం చేస్తున్న అమెరికాకు మనమే మరింత డేటా ఇవ్వడం మన దౌర్భాగ్యమా, లేక కుమ్మక్కా?

Adhar - CIA

12 thoughts on “ఆధార్ వెనక సి.ఐ.ఎ -కత్తిరింపు

 1. Aadhaar: on a platform of myths
  http://www.thehindu.com/opinion/lead/article2236134.ece

  The UPA government is going ahead with the ID card project, ignoring criticisms and alternative suggestions
  http://www.hindu.com/fline/fl2616/stories/20090814261604900.htm

  U.S. interest in Unique Identification Project
  http://www.thehindu.com/news/the-india-cables/article1718472.ece

  UK scraps National ID project; Will India’s UID face the same fate?
  http://www.moneylife.in/article/uk-scraps-national-id-project-will-indias-uid-face-the-same-fate/5684.html

  Commercial motive behind Aadhaar: VS Achyuthanandan
  http://www.thehindu.com/todays-paper/tp-national/tp-kerala/article2301142.ece

  Aadhaar, the new identity
  http://www.thehindu.com/news/cities/Kochi/article2315870.ece

  Aadhaar and transparency are two distinct things. Right Mr Nilekani?
  http://moneylife.in/article/aadhaar-and-transparency-are-two-distinct-things-right-mr-nilekani/35517.html

  Intelligence agencies keen to tap data base
  http://www.thehindubusinessline.com/todays-paper/article1027563.ece?ref=archive

  Does the UID project infringe on privacy?
  http://www.business-standard.com/india/news/doesuid-project-infringeprivacy/444622/

  Why Nandan Nilekani(UIDAI Chairman) could lose his job ?
  http://www.rediff.com/business/slide-show/slide-show-1-column-why-nandan-nilekani-could-lose-his-job/20110729.htm

  Get Aadhaar card or pay double for LPG from October
  http://timesofindia.indiatimes.com/india/Get-Aadhaar-card-or-pay-double-for-LPG-from-October/articleshow/19812263.cms?intenttarget=no

  Dogs, trees and chairs have Aadhaar cards
  http://timesofindia.indiatimes.com/india/Dogs-trees-and-chairs-have-Aadhaar-cards/articleshow/20359001.cms

  UID will create a digital caste system
  http://www.business-standard.com/article/economy-policy/uid-will-create-a-digital-caste-system-jacob-appelbaum-113053100728_1.html

 2. The Prime Minister’s Fingerprints: Aadhaar and the garrotting of civil liberties

  The Aadhaar project with its enormous potential of surveillance alters the relationship between citizen and state. It tilts the balance so steeply in favour of government that a citizen whose biometrics are controlled by the State is permanently condemned to submission

  This article is derived from a talk delivered by Adv Shyam Divan at the 7th NLSIR Symposium at National Law School, Bangalore on 21 December 2013

  http://www.moneylife.in/article/the-prime-ministers-fingerprints-aadhaar-and-the-garrotting-of-civil-liberties/35795.html

 3. The petitioner said Jaising had been “working relentlessly to get justice Ganguly arrested unlawfully and to get him removed from WBHRC by building pressure on the government through media hoax, scandal and propaganda at the cost of the reputation and his rights over privacy.”

  Petitioner Singh derided the way Indian systems operate. She said “there has been a steep rise in the abuse of criminal law in the hands of the individuals with vested criminal interests abetted by unscrupulous lawyers, with the growing materialistic Indian culture of making big money quickly through corrupt means unlike western culture which is turning towards spiritualism.”

  Seeking dropping of every proceeding initiated or to be initiated by the government and protecting him from possible arrest, Singh said: “The courts at lower levels callously take cognizance of every case on routine basis without even bothering to go through the ingredients of the FIRs/complaints. Unlike the courts in the western countries, the court proceedings in India are not under monitor of camera and are not being video-recorded.”

  Mohun Bagan used female intern to frame ​A K Ganguly: PIL
  Jan 4, 2014, 03.24AM IST TNN[ Dhananjay Mahapatr

  http://m.timesofindia.com/india/Mohun-Bagan-used-female-intern-to-frame-A-K-Ganguly-PIL/articleshow/28355711.cms

 4. Read this news also

  The New Year resolution for women would be in the form of Chennai Declaration which is expected to bury the failed and outdated women’s liberation movement. The demand is respect for womanhood.

  Traumatised and shocked by the action of certain schools in Chennai installing condom vending machines on the school premises and the authorities counselling parents that “there was nothing wrong in their daughters having sex with friends,” a group of eminent women have come together to fight for women’s respect.

 5. చివరకు దీనిలో జోక్యం చేసుకోమని రాష్ట్రపతికి సిఫార్సు చేయాలని కేంద్ర కాబినెట్‌ నిర్ణయం తీసుకున్న మూడు రోజులకు ఆయన రాజీనామా చేశాడు. వెంటనే ”ఈ కేసు ముగిసినట్టే” అని అడిషనల్‌ సొలిసిటర్‌ జనరల్‌ ఇందిరా జైసింగ్‌ ప్రకటించారు. అంటే రాజీనామా చేస్తే బాధితురాలి బాధ తీరిపోయినట్టేనా? గంగూలీగారికి శిక్ష పడనక్కరలేదా? అంటే ఆయన తప్పు చేయలేదా?

  http://telugu.greatandhra.com/articles/mbs/aa-samayam-lo-teesukunna-nirnayam-49940.html

 6. ‘No case against Justice Ganguly’The author has posted comments on this articleAjanta Chakraborty, TNN | Jul 10, 2014
  http://timesofindia.indiatimes.com/City/Kolkata/No-case-against-Justice-
  Ganguly/articleshow/38099424.cms

  The MHA’s declaration comes in response to a letter from BJP leader Subramanian Swamy. Soon after the apex court panel held Ganguly “prime facie guilty”, the BJP leader shot a letter to former Prime Minister Manmohan Singh to take steps to end the “witch-hunt against Justice Ganguly”.

  Swami told TOI on Wednesday: “I wrote to the PM that it was extremely important at that juncture to get an investigation completed before any precipitate action was taken merely to make out Justice Ganguly guilty without an opportunity of being heard.” He added, “What will the media say now? Everyone at that time was out to malign the judge and had him removed from the rights panel.”

  “The Delhi Police have further informed that despite repeated requests, the woman complainant has not joined the inquiry and hence no further inquiry into the incident of alleged unwelcome behaviour of the former SC judge was possible,” the MHA wrote, adding, “Delhi Police added that the available material in the public domain on the issue did not disclose sufficient ground to proceed with the filing of the FIR under Section 154 of the Code of Criminal Procedure.”

  On December 7, after TOI reported the matter, the intern was asked to record her statement before the police so that a criminal case could be initiated against Ganguly. At that time, the intern wrote to the police that she was out of the country and needed time to appear before the cops.

  “I’m a victim of circumstances,” Ganguly had told the three-judge fact-finding committee by then chief justice P S Sathasivam. The complainant, on the other hand, said the judge, who was “old enough to be her grandfather”, harassed (“not physically injurious, but nevertheless violating”) her in a hotel room in Delhi.

  Following his resignation, several senior counsels and former Speaker Somnath Chatterjee publicly stated that the allegations were part of a “malicious campaign” against the judge.

  Soon after, there was another complaint of sexual harassment against an SC judge, Swatanter Kumar. Justice Kumar subsequently moved Delhi high court in a defamation suit against the intern. Asked if he, too, would now file a defamation case, Justice Ganguly told TOI: “I shall think about that later. I have no comment on the matter now.”

స్పందించండి

Fill in your details below or click an icon to log in:

వర్డ్‌ప్రెస్.కామ్ లోగో

You are commenting using your WordPress.com account. నిష్క్రమించు /  మార్చు )

ట్విటర్ చిత్రం

You are commenting using your Twitter account. నిష్క్రమించు /  మార్చు )

ఫేస్‌బుక్ చిత్రం

You are commenting using your Facebook account. నిష్క్రమించు /  మార్చు )

Connecting to %s